Knygų apžvalgos

Bruce D. Perry „Berniukas, kurį augino kaip šunį ir kitos istorijos iš vaikų psichiatro užrašų: ko traumuoti vaikai gali mus išmokyti apie netektį, meilę ir gijimą“

Jau kurį laiką nebejaučiu poreikio literatūrai apie vaikų auginimą. Kol dukra buvo mažesnė atrodo veikė tie visi pozityvios tėvystės metodai, bet šiuo metu vyksta maksimalus tėvų ir pasaulio ribų išbandymas, todėl mano pozicija yra laikytis adekvatumo ir nuoseklaus paaiškinimo. Kartais gaunasi visai gerai, o momentais būna visiškas fail‘as, bet niekas ir nesakė, kad gyvenimas tobulas. Ši knyga patraukė mano dėmesį, nes ją parašė psichiatras ir joje aprašomos tikros, tragiškos nelaimės nutikusios vaikams. Kartais vaikų auklėjimo literatūroje kvestionuojamos tokios problemos, kurios net nėra problemos, pavyzdžiui ar galima vaikui sakyti ne. Toks pseudo problemų nagrinėjimas man jau, tiesą sakant, yra pabodęs, bet visgi klausimas kas vyksta vaikų psichikoje supurtančių patirčių kontekste – labai įdomus.

Iškat galiu pasakyti, kad ši knyga gali paveikti itin jautrius ir empatiškus vaikų nelaimėm skaitytojus. Knygos aprašomos realios istorijos su pakeistais veikėjų vardais. Vaikai patyrė seksualinį, fizinį smurtą, matė kaip buvo nužudyti tėvai, paaugliai, kurie žudė savo bendraamžius, buvo auginti tamsoje, narve, gyveno sektoje ir patyrė masinį nužudymą, kuriame prarado artimuosius. Visas istorijas aprašo psichiatras, kuris dirbo su vaikais po šių trauminių patirčių. Jo aprašytas darbo metodas buvo pakankamai inovatyvus tuo metu, nes jis atsigręždavo į kiekvieną vaiką individualiai, įvertindavo jo patirtį ir atliepdavo poreikius, nors tuo metu vaikai sulaukdavo dažnai uždelstos pagalbos, kuri būdavo labiau biurokratinė. Dažnu atveju šios istorijos pirmiausiai buvo tiriamo kriminaliniu kampu, renkami parodymai, liudijimai, ir tik gerokai vėliau aukoms suteikiama psichologinė pagalba.

Negaliu pasakyti, kad knyga skaitėsi labai lengvai. Ta dalis, kuriose aprašomos istorijos buvo labai įtrauki, bet nemažai yra skirta informacijos specialistams, kurie dirba su vaikais. Vietomis tekstas sausokas, bet knyga ir nėra skirta pramogai prie kavos puodelio. Man buvo labai daug vertingos informacijos apie ankstyvąjį vaikų auginimą, kaip daug slypi vaiko lytėjime, apsikabinime.

Knyga tikrai verta dėmesio, nors ją skaitant kartais reikia ir papildomo susikaupimo.

Metai: 2022

Puslapių skaičius: 480

Knyga: nuosava

Vertinimas: 4/5

1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *