Knygų apžvalgos

Vaddey Ratner „Banjano šešėly“

Kurį laiką mano puslapyje vyravo tyla, taip jau nutinka kai energija per kraštus nesiveržia, o buitis užgriūna iš visų pusių. Knygos man vienu metu buvo tapusios sportu, gal net lenktynėm, kol vieną dieną savęs paklausiau, o kam man tai?. Ar mano gyvenimą pagerins rutininiai puslapiai, dar vienas produktyvumo medalis?. Knygos man poilsis ir įkvėpimas, net jai tai viena knyga per mėnesį ar du, tebūnie tai malonumas. Palieku tūkstantis knygų per metus iššūkius greitesniems. O šiuo metu turiu pririkiavus maždaug dešimt knygų, kurių nesu aprašius, o pasidalinti mintimis norisi, tik tą daryti geriau aplankius įkvėpimui, o ne tvarkaraščiui.
Tai gi šiandien baigiau skaityti nuostabią knygą. Nelaikysiu intrigos iki pat pabaigos įrašo. Patiko kaip liaudis sako belenkaip. Vien tai, kad viskas kas čia aprašyta vyko iš tiesų: žiaurumas, badas, išdraskytų šeimų skausmas, netektys ir menki vilties likučiai.
Raamė gyvena gražų ir privilegijuotą gyvenimą. Kambodžos karališkoji šeima gerbiama, apsupta tarnų, meno ir turto. Raamės tėtis, kurį mergaitė pati vadina tėveliuku, išsilavinęs, įžvalgus poetas, palaikantis demokratiją. Jųdviejų ryšys ypatingas, paremtas pagarba ir išmintimi. Tėveliukas yra Raamės visatos centras. Nerūpestinga Raamės ir jos sesers vaikystė baigiasi, kuomet šalyje kyla revoliucija ir valdžia atitenka Raudoniesiems khmerams. Sukilėliai paaugliai, kupini žiaurumo ima žudyti net pačius silpniausius, atiminėja turtą, uždarinėja žmones į darbo stovyklas ir marina juos badu. Karališkoji šeima tapo vienu pirmuoju taikiniu, bandydami išsigelbėti jie bėga, tačiau revoliucija yra apėmusi visą šalį ir tapti nematomiems šeimai nepavyksta, netrukus išaiškėja jų titulai ir tenka pasitikti negailestingą likimą.
Knyga liečia daug temų: šeimos santykius, ištikimybę savo idėjoms, viltį susidūrus su netektimi. Naivi Raamės vaikystės pabaiga, persekiojanti kaltė ją priverčia greitai suaugti ir suvokti, kad buvęs gyvenimas jau nebegrįš.
Man labai patiko autorės pasirinkimas istoriją pasakoti iš vaiko perspektyvos, kaip visa tai atrodė septynmetei mergaitei ir kaip kito jos suvokimas bėgant metams. Knygoje aprašyti įvykiai realūs ir knyga dalinai autobiografinė, nes pati autorė yra kilusi iš karališkosios Kambodžos šeimos, kuriai pačiai teko išgyventi šią revoliuciją.
Dažnai žmonės jau būna pavargę nuo šiaip sau knygų ir ieško praturtinančios knygos, tai, štai Jums serviruoju knygą, kuri verta kiekvienos minutės ją skaitant.
Metai: 2014
Puslapių skaičius: 456
Knyga: nuosava
Vertinimas: 5/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *