Knygų apžvalgos

Dana Suskind „Trisdešimt milijonų žodžių“

Šią knygą kelis kartus planavau skaityti, bet vis matydavau diskutuotino gerumo atsiliepimus. Nemaža dalis skaičiusių minėjo, kad knyga nesuteikė naujos informacijos, o aš kadangi visai mėgstu paskaityti literatūrą tėvams tai kažkaip nenorėjau skaityti dar kartą tų pačių ugdymo tiesų. Bėgant laikui vaikas atėjo į spartėjančios kalbos etapą ir pradėjo suktis mano mintys apie šią knygą, kad tikrai norėčiau ją paskaityti.
Tai nėra knyga apie kalbos raidą, kiek ir kokių žodžių turi pasakyti vaikas, kiek žodelių yra gerai, o kiek nelabai. Knygos idėja yra apie kokybišką kalbinę aplinką vaikams nuo gimimo iki trijų metų. Knygos autorė yra klausos implantų chirurgė, kuri su laiku suprato, kad įdėjus vaikams klausos aparatus, jų kalbiniai pasiekimai vis tiek išlieka labai skirtingi. Norėdama išsiaiškinti kodėl vieni vaikai pradėję girdėti sparčiai prisiveja bendraamžius, išvysto puikius kalbinius įgūdžius, o kiti turėję geras startines pozicijas, galimybę girdėti vis tiek gyvena su kalbinės raidos atsilikimu. Pradėję tirti vaikų ir tėvų bendravimą tyrėjai atrado didžiulę tėvų kalbos įtaką, be tik vaiko kalbos suvokimui, bet ir visam intelektiniam vystymuisi, net tokiems dalykams kaip matematikos suvokimui, erdviniam mąstymui, emocijų savikontrolei, gebėjimui mokytis. Knygos autorė pateikia daug pavyzdžių kaip tėvų kalba skatina vaiko raidą ir ko netenka vaikas, jei tėvai nelinkę kalbėti su vaiku įvairia, aiškia, bet turtinga kalba.
Pateikti įvairūs tyrimai tarp to, ką girdi vaikai ir jų gebėjimų sulaukus iki mokyklinio amžiaus. Kalbėti su vaiku tikrai verta. Nors aš tikrai esu kalbus žmogus, bet po šios knygos tikrai su vaiku pradėjau kalbėti turtingesne, vaizdingesne kalba, labiau įtraukiant vaiką, pasitelkiau daugiau kantrybės. Iš vienos pusės visa tai, ką perskaičiau nebuvo iš esmės naujiena, bet viso to pagrindimas, rasti skirtumai tyrimų metu priverčia susimąstyti apie ankstyvojo ugdymo svarbą.
Man labai patiko mintis, kad vaikai protingais ne gimsta, o tampa. Aš visiškai tam pritariu, kad šeima, aplinka neša didžiulę atsakomybę už vaiko ateitį ir pasiekimus. Manau žmonėms, kuri tiki į ankstyvojo ugdymo naudą ši knyga bus išties naudinga, nes joje galima rasti idėjų kaip skatinti vaiko mąstymą, supratimą, nelaukiant kol kažkas kažkur išmokys mūsų vaikus už mus pačius, nes laikas iki trejų metų yra be galo svarbus vaiko intelektiniam augimui.
Metai: 2018
Puslapių skaičius: 320
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *