Knygų apžvalgos

Nora Ikstena „Motinos pienas“

Daug kartų esu mačius šią knygą prekybos vietose, per akcijadienius, girdėjus gerų žodžių, bet be sąžinės graužaties praeidavau, nes neatrodė tuo metu, kad ši knyga man. Visai neseniai prekybos centre pastebėjau kaip šioji knyga į mane žiūri ir supratau, kad atėjo metas man ją perskaityti.
Tai knyga apie dukros ir mamos ryšį sovietiniais laikais. Motina yra gydytoja ginekologijos srityje, jos pasiekimai keičia moterų gyvenimus į gerą, tačiau neįtikusi valdžiai yra perkeliama dirbti į vietinės reikšmės ambulatoriją, taip netekdama daugiau profesinių galimybių. Dukra pastoviai jaučia, kad jų santykis persmelktas motinos liūdesio, depresijos ir laikmečio žalojančios idealogijos, kuomet valdžia sudiriguoja kuo tikėti kuo ne, ką skaityti, o ko ne, galų galia kokiam būti, o kiekvienas bandymas kovoti už save – sugniuždomas. Ši istorija yra apie labai sudėtingus santykius, kuomet dukra tampa mama savo motinai, o pati motiniškos meilės sulaukia iš savo senelės. Knygoje esminis momentas ne tik jųdviejų ryšys, bet mintis, kaip tėvų ir vaikų santykius keičia laikotarpis, kuriame gyvenama.
Knyga atverianti be galo daug skaudulių. Motinos pienas šiuo atveju tai ne tik pats tobuliausias maistas kūdikiui, bet kartu ir emocinė atmosfera, vidinė jausena, kuri pereina vaikui. Skaitant vis mačiau, kad tai ne visai istorija iš galvos, o realūs tų laikų motyvai, atgarsiai kaip augo vaikai ir kokie išties nelaimingi galėjo būti tėvai.
Man knyga labai patiko, gal dėl to, kad pati auginu vaiką, todėl knygos tematika itin aktuali. Labai svarbu sugebėti būti laimingiems patiems ir tą laimę perduoti savo vaikams, išlaisvinti juos nuo atsakomybės už tėvų laimę. Emociškai tai labai stipri knyga, kurios fragmentai jau keletą dienų neišeina man iš galvos.
Nugarėlė: Pagrindinis knygos personažas – motina. Tremtinio dukra, atsidavusi gydytoja, kurios profesinei karjerai ir ambicijoms kelią užkirto sovietinė valdžia. Izoliuota, į atokų kaimą dirbti ir gyventi išsiųsta moteris pasineria į beprasmybės liūną, iš kurio pakilti nepadeda net gimusi dukra. Atvirkščiai – norėdama apsaugoti kūdikį nuo šio pasaulio absurdo teatro, motina nepajėgia suteikti taip reikalingos šilumos. Užsisklesdama vienatvės kiaute motina atsiriboja nuo išorinio pasaulio, o dukros vienintele atrama, meilės ir paguodos šaltiniu tampa motinos motina.
Metai: 2019
Puslapių skaičius:192
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4– labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *