Perskaitytos knygos

Rebecca Skloot „Nemirtingas Henrietos Laks gyvenimas“

-nemirtingas-henrietos-laks---virselis---100-kbVertinimas: 4/5 ( Vertinimo skalė: 1 – šlamštas, kurio net perdovanoti negalima 2 – pakenčiama, skaityti nuobodoka 3 – vidutiniška, paskaitai ir pamiršti 4 – gera knyga, galima rekomenduoti 5 – puiku, bravo, knyga, kurios nepamirši)

Aš sakau: Pirmą kartą susidūriau su problema, kad perskaičiau gerą knygą, bet to gerumo nemoku perteikti. Gal dėl to, kad retai skaitau mokslinio – grožinio turinio temomis, sunku kažkaip išskirti realius faktus ir tą jausminę sferą, nes viskas tapatu. Esmė apie juodaodę, kuri maždaug 1950 suserga gimdos vėžiu, ją gydo, gydo ir nugydo. Miršta moteris, bet daktarai paėmę jos audinių padaro perversmą medicinoje, ląstelės nuolat atsinaujina, su jomis tiria vėžius, aids, skiepus, siunčia į kosmosą ir t.t. Visi faktai ir asmenybės tikros, nėra jokių savų interpretacijų. Knyga kelia klausimus, kur riba, tarp pacientų teisių ar galima naudoti audinius medicinos tikslams be jų įsikišimo ir kada tas įsikišimas trukdytų visai medicinos pažangai ir mes būtumėm visiškam akmens amžiuje. Aišku dar pagvildena temą – juodukų engimas. Šiaip paskaitai ir atrodo, kad aprašo ne 60 metų senumo įvykius, o neandartaliečių laikus. Medicina taip pat yra verslas, todėl kažkas susikrovė milijonus iš ląstelių perpardavimo, o mirusios pacientės artimieji, kurios ląstelės įvykdė revoliuciją medicinoje, negalėjo susimokėti už elementarias medicinines paslaugas.

Skaičiau ir vietomis buvau gydytojų pusėje, vietomis artimųjų. Šiaip knyga naudinga išprusimui ir gal kada sužibėsiu, kai manęs paklaus kas yra HeLa ląstelės.

Oficiali versija: Tai tikrus įvykius pasakojantis romanas apie moterį, kuri sirgo vėžiu, o medicinos pramonė tuo naudojosi be jos žinios. Knygos autorė veda į nepaprastą kelionę, prasidedančią 1950 metais ligoninės palatoje ir besibaigiančią šiandienos Rytų Baltimorėje, kur gyvena Henrietos vaikai ir anūkai. Tai mokslinės literatūros knyga.

Joje nėra išgalvotų įvykių ar veikėjų, vardai nepakeisti. Knyga žavi mokslinių atradimų grožiu ir drama, jų pasekmėmis vienam žmogui ir visai žmonijai. Neturtingos juodaodės tabako augintojos ląstelės, paimtos be jos žinios 1951 m., pasitarnavo medicinai kuriant vakciną nuo poliomielito, klonavimui, genų tyrimams… Henrietos ląstelės perkamos ir parduodamos milijardais, bet apie ją pačią iki šiol beveik nieko nežinoma, o jos šeima neišgali turėti sveikatos draudimo.

Šis puikus New York Times bestseleris pasakoja jaudinančią istoriją apie etinių, rasinių ir medicininių nuostatų sankirtą, mokslinius atradimus ir gydymą maldomis, ir apie dukrą gluminančius klausimus, susijusius su motina, kurios ji nepažinojo.
Knyga: nuosava
Puslapių skaičius :344

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *