Knygų apžvalgos

Whitney Scharer „Šviesos amžius“

Kartais mane aplanko knyginis šeštasis jausmas, vos užmetus akį į anotaciją pajaučiau, kad bus gera knyga. Gal ir ne visai mistiniai sutapimai, nes buvo žadėta istorija apie pripažinimo siekiančią moterį, fotografijos meną ir santykius. Tobulas kokteilis mano skoniui. Anotacija visiškai manęs neapgavo, o visko buvo su kaupu.
Li Miler jauna, labai graži mergina, sulaukusi sėkmės mados pasaulyje, jausdama, kad gali būti ne tik pakaba drabužiams demonstruoti, siekia savo svajonės tapti fotografe ir išvyksta į Paryžių. Atsitiktinai susipažinusi su menininkų kompanija, sutinka ypatingai vertinamą fotografą Maną Rėjų. Suprasdama, kad šios progos negali praleisti, pasisiūlo dirbti jo asistente ir mokytis fotografijos meno. Ilgainiui jų santykiai tampa vis labiau asmeniniai, kol galų gale jie ne tik kuria, bet ir gyvena kartu.
Ši knyga apie tai, kaip po vienu stogu sugyvena du kūrėjai, kas vyksta kai mokinė tampa lygi savo mokytojui. Labai didelis fokusas skirtas į gražios moters situaciją, kuomet visuomenės s akimis gražiai moteriai pakanka būti gražiai ir kokia kaina to noro išlysti iš šešėlio. Visa tai tiesiog kviečia žvilgtelti ir į mūsų laikus, kuomet dar vis nemažai situacijų kai moteris yra tarsi priedas: sėkmingo vyro, gražių namų.
Prieš pradedant skaityti baiminausi snobiškumo, stilistikos, kuomet per eiles puslapių nieko nepasakoma, bet ši knyga visai ne tai. Nors negaliu pasakyti, kad kiekvienam puslapį vis kažkas vyksta, sprogsta fejerverkai, bet pasakojama patraukliai, be snobiškumo, labai koncentruotai, nesimėtant.
Tiek Manas Rėjus, tiek Li Miller yra realios asmenybės, tačiau ši knyga nėra autobiografinė. Autorė pasidomėjusi realiais žmonėmis sukūrė grožinį kūrinį, kuriame dalis situacijų išgalvotos, charakteriams pridėta spalvingų bruožų, bet principe kaip dažnai ir nutinka, Manas Rėjus žinomas kūrėjas, o Li Miller tarsi priedas, todėl ši knyga yra tam tikra duoklė toms moterims, kurios kovoja už savo pripažinimą. Taip, išties feministinis atspalvis, bet na, pasaulis juk ne tobulas.
Kadangi mano pačios gyvenime fotografija yra reikšmingas dalykas, todėl buvo įdomu skaityti apie įkvėpimą, apie tai kaip ryškinamos nuotraukos, apie stagnaciją ir sąžiningumą kūryboje. Taip, pat skaitant mano apžvalgas galima pajausti, kad aš mėgėja priminti, kad su moterų lygybe iki šiol nėra viskas OK, todėl man patiko ši knyga, nes paliestos  temos man pačiai aktualios.
Kuomet perskaitau tokia knygą, jaučiu, kad mano smegenys papilnėjo nauja ir prasminga informacija, tiek dar kartą prisiminti, kad moterys dar tikrai nebaigė kovoti už savo vietą po saulę, kad anuomet ši kova buvo žvėriška, tiek sužinoti realių faktų apie iškilias asmenybes.
Nugarėlė: Vos 22-ejų Li Miler su senu tėvo dovanotu fotoaparatu rankose atvyksta į Paryžių. Amerikoje palikusi spindinčią, prabangos ir susižavėjimo šūksnių kupiną „Vogue“ modelio karjerą, ji apsigyvena naują pradžią žadančiame mieste, turėdama prieš akis vieną tikslą: kurti meną, o ne būti jo objektu.
Vieną vakarą opijaus dūmuose paskendusiame Monmartro bute Li sutinka garsųjį siurrealistą Maną Rėjų. Jausdama, kad tai gali būti taip ilgai laukta galimybė, Li įtikina Maną tapti jos mokytoju. Rėjaus studijoje ji vis giliau neria į fotografijos pasaulį, atrasdama naujas išraiškos priemones ir kasdien vis labiau pranokdama savo mokytoją. Tačiau Manui ji – tik pagaulaus grožio mergina, jo mylimoji ir mūza.
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 392
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 5/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(3)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *