Knygų apžvalgos

Torey Hayden „Mergaitė“

Yra knygų nepavaldžių laikui. Ši knyga išleista 1980 metais, tačiau laikas nuo laiko knyga perleidžiama naujai ir ne veltui. Skaitytojų diskusijose labai daug gerų atsiliepimų, daug, kas knygos ieško, o suradę dedikuoja vietą lentynoje, nes knygą norisi turėti. Man labai ilgai nepavyko šios knygos už adekvačią sumą perpirkti, bet medžioklės sezoną užbaigė leidyklos sprendimas perleisti knygą, todėl dabar ją nesunku įsigyti už protu suvokiamą sumą.

Torey Hayden yra ugdymo psichologė, kuri dirba su specialiųjų poreikių vaikais. Jos mokiniai turi stiprias intelekto negalias, elgesio ir emocijų sutrikimus. Vieną dieną į jos klasę įžengia mergaitė vardu Šeila. Šeilai šešeri metai, jos biografija liūdnai iškalbinga – patirtas smurtas, prievarta, apleistumas. Mergaitei būdingas žiaurus elgesys. Mokytoja Tori susiduria su daug biurokratinių švietimo sistemos iššūkių – mažas finansavimas, atmestinas kolegų požiūris. Neturėdama daug resursų, bet taikydama pedagogines žinias ir žmogiškumą, ji pamažu ima prisijaukinti mergaitę, atskleisti jos sudėtingą praeitį, patirtas traumas, pamažu ima keisti ir aplinkinių požiūrį, kad Šeila ne tik smurtautoja, bet ir auka.

Į knygą galima pažvelgti labai skirtingai. Iš pedagoginės pusės, kaip profesionaliai dirbant galima pralaužti ledus net beviltiškose situacijose. Ir tai lengvai nesigavo, autorė aprašo ir savo jausmus būnant ir bendraujant su vaiku, kurie nebuvo tik teigiami. Galima pažiūrėti iš bendro konteksto kaip visuomenė ir sistema sprendžia problemas – noru izoliuoti, užglaistyti, bet vengiant spręsti problemas iš esmės.

Skaitant šią knygą emocijos keitėsi praktiškai kiekvienam puslapyje. Nuo pykčio iki gailesčio. Visumoje tai liūdna, nes tokių apleistų, sutraumuotų vaikų rasime ne vieną. Žmogus nuo pirmų dienų patyręs smurtą labai tikėtina, kad pats elgsis smurtaujančiai. Švietimo ir socialinė sistema turi daug ydų, o tokių specialistų kaip Torey yra vienetai. Tai metai bėga, bet problemos tos pačios. Mane ši knyga privertė susimąstyti.

Knyga puiki. Viena geriausių, ką esu skaičiusi. O dabar medžiosiu kitą autorės knygą „Mergaitė vaiduoklis“.

Metai: 2022 leidimas
Puslapių skaičius: 256
Knyga: nuosava
Vertinimas: 5/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *