Knygų apžvalgos

Tara Westover „Apšviestoji“

Taip jau gavosi, kad per patį šios knygos skaitymo bumą aš tik stebėjau skaitytojų reakcijas, o jos buvo tikrai susižavėjimo pilnos, todėl šią knygą įsiminiau, kad esant galimybėm ją reiks perskaityti. Kitaip tariant įsirašiau į „Kada nors sąrašą“ savo galvoje.
Šios knygos stipriausias momentas, mano nuomone, yra tas, kad ji autobiografinė. Visi suprantam, kad fantazijų pasaulis yra beribis, bet kai skaitai tokią knygą, šiurpas eina per kūną vien nuo minties, kad tie visi sveiku protu nesuvokiami dalykai, kažkam vyko iš tiesų.
Istorija papasakota apie šeimą, kuri gyvena Aidaho kalnuose. Šeimoje augę vaikai buvo atokiai laikomi nuo kitų žmonių, medicinos paslaugų, švietimo įstaigų, viso to priežastis – tėvai aktyvūs ir radikalūs mormonai. Nepripažindami medicinos pažangos, poreikio mokslui, savo vaikus gąsdindami Vyriausybės susidorojimu, jie gyvena asketišką gyvenimo būdą, tačiau jame labai daug psichologinio ir emocinio smurto, baimės, nevilties. Šeimos santykiai – siaubingi, religinis fanatizmas yra taip užvaldęs, jog lengva ranka yra atsisakoma ryšių su vaikais, naudojamas emocinis šantažas. Šioje aplinkoje augdami vaikai, nepajėgus suprasti, kiek žalos jiems yra padaroma, tik išėję iš gimtų namų jie pamato skirtumą tarp visų kitų ir savęs. Ir tas suvokimas sukrečia.
Paskatinta brolio Tara uoliai savarankiškai mokosi tam, kad įstotų į koledžą ir galėtų savarankiškai gyventi. Jos atsiskyrimas labai sudėtingas ir daugiasluoksnis, viena vertus net ir suvokiant, kad šeima daro žalingą poveikį, labai sunku uždaryti gimtųjų namų duris. Tara bando rasti kompromisus, požiūrio kampą, kuris leistų gyventi įprastą gyvenimą ir palaikyti ryšius su šeima, tačiau ten, kur fanatizmas – racionalumo mažai, todėl visa ši knyga tai komplikuoti šeimos santykiai paremti arba arba dalykais.
Perskaičius šią knygą, galvojau apie tai, kad šeima gali būti nuostabus dalykas, kuris paruošia gyvenimui, yra stiprus užnugaris, bet kartais šeima gali būti balastas tempiantis žemyn.
Nugarėlė: Aidaho kalnuose, radikalių survivalistų mormonų šeimoje gimusi Tara Westover nelankė mokyklos kaip kiti jos amžiaus vaikai. Kiekviena jos ir jos šeimos narių diena buvo skirta ruoštis pasaulio pabaigai: kaupti maisto atsargas ir būti bet kurią akimirką pasirengusi palikti namus. Jokių apsilankymų pas gydytojus susirgus. Sveikata rūpinosi savamokslė žolininkė ir pribuvėja mama. Jokių žaidimų su draugais. Šeima buvo atsiribojusi ne tik nuo visuomenės, bet ir nuo kitų mormonų šeimų. be to, Tara ir neturėjo, kur kreiptis pagalbos, kai vienas iš jos brolių pradėjo smurtauti.
Metai: 2018
Puslapių skaičius: 456
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *