Augant vaikui vis pastebiu, kad mano kantrybės atsargos senka, vis atsiranda daugiau klausimų nei atsakymų iš pajautimo, todėl atėjo pats metas iš lentynos užkampio knygą, kurią buvau šiam momentui pasiruošus.
Kalbant apie prieraišią tėvystę tenka išgirsti interpretaciją, kad šis auklėjimo būdas vaikui leidžia viską, o tėvams – nieko. Iš tiesų viskas yra visai kitaip ir tikrai nereikia pasiduoti šioms klišėms. Vaiką ugdant prieraišios tėvystės principu iš jo taip pat yra tikimąsi adekvačių jo amžiui pasiekimų, nustatomos ribos, lūkesčiai, taisyklės, tačiau esmė yra KAIP visa tai įtvirtinama. Prieraišios tėvystės principai vaiko auklėjimą paverčia labiau bendradarbiavimu, susitarimu, viską iškomunikuojant švelniai, suteikiant pasirinkimo galimybes. Autorė išsamiai aprašo kodėl bausmės, tėvų nulemtos pasekmės nėra ugdančios, o galų gale net gi žalingos. Man labai patiko įžvalgos, kodėl vaikai žinodami taisykles, vis tiek jų nesilaiko, elgiasi įžūliai. Visų pirma norint, kad vaikai ir tėvai žaistų toje pačioje komandoje, svarbiausia yra jų tarpusavio ryšys, o kaip jį sutvirtinti, knygos autorė pateikia įvairių žaidimų metodų nuo kūdikystės iki 9 metų amžiaus. Taip pat yra svarbus dėmesys skirtas pačių tėvų santykiui su savimi – reakcijomis, patirtimi. Esminė mintis, kad vaiką reikia lavinti, o ne jį kontroliuoti.
Knyga yra labai aktuali, nes joje aptariama labai daug dalykų aktualių tėvystėje, apie vaikų užsisklendimą, motyvacijos praradimą, kaip protingai juos pagirti, kaip motyvuojančiai išsakyti kritiką. Vaiką reikia ne dresuoti, bet auklėti su atjauta, parodyti supratingumą, dėmesingumą. Autorė labai išsamiai visa tai aptaria, pateikdama realių probleminių situacijų pavyzdžių ir galimų išeičių.
Teoriškai man labai patinka viskas, ką perskaičiau, bet praktiškai tai atrodo, kaip siekiamybė. Tėvai yra žmonės, ne enciklopedijos, ne robotai, ir man atrodo nelabai realu visada spinduliuoti dzen ramybę, idealiai parinkti žodžius, sureaguoti vadovėliniu variantu, bet autorė nesitiki iš tėvų tobulumo ir drąsina juos, kad niekada nevėlu gerinti ir kurti ryšį su vaiku. Tai įkvepia.
Mano klaida buvo šią knygą atidėti vėlesniam laikui, nes autorė rašo ir apie ankstyvą kūdikystę, todėl nedarykit šios klaidos, neatideliokit knygos, kol vaikas bus vyresnis. Manau, net laukiantis vaiko, galima drąsiai skaityti šią knygą, nes ji labiau yra apie poziciją tėvystėje, vertybinius dalykus, o šiai informacijai reikia laiko susivirškinti. Kadangi mėgstu prisikabinti prie dalykų, tai kai kurie momentai man nelabai patiko, visokie proginiai taisyklių sulaužymai. Kažkaip kai dar vaikas nelabai suvokia, kad susitarimai yra ne šiaip sau, juos laužyti iš tėvų perspektyvos…man toks rizikingas dalykas. Kai jau vaikas supranta sąmoningai, kad išimtys turi savo sąlygas, tuomet taip, bet kai dar vaiko galvoje chaosas, gal likčiau prie kertinių susitarimų ir jais nežongliruočiau. Skaitant jautėsi toks šiek tiek JAV atsipalaidavimas, kad na jei vaikas nespėja papusryčiauti, tai gal nieko tokio jei sumuštinį suvalgys automobilyje. Na…šiaip valgyti automobilyje nėra labai saugu, ir man asmeniškai svarbu ritmika, aiškumas, tai aš į tokius „šiaip negalima, bet šiandien galima“ žiūriu labai atsargiai, tam, kad nepradėti pačiam sau prieštarauti.
Apibendrinus tai gera knyga tėvystės temoje, kiekvienam reikia informaciją perleisti per savo informacijos filtrą ir atsirinkti kas svarbu, o kas gal net ir svetima. Universalių tiesų šiame pasaulyje mažai, bet vis tiek svarbiausia išlieka būti kantriam ir mylėti savo vaiką.
Nugarėlė: Amerikiečių klinikinė psichologė dr. Laura Markham knygoje „Ramūs tėvai, laimingi vaikai“ pristato paprastą, tačiau veiksmingą būdą, padedantį užmegzti ir puoselėti glaudų emocinį ryšį su savo vaikais, užuot juos kontroliavus.
Įvaldę autorės siūlomas technikas, tapsite kantresni, pajusite, kaip atslūgsta įtampa, lengviau susitvardysite, nešaukę ant savo vaikų, išmoksite padrąsinti ir palaikyti juos. Sukūrę tvirtą ryšį su savo mažaisiais, daugiau niekada neturėsite jiems grasinti, jų prašinėti, papirkinėti ar net bausti, kad būtumėte išgirsti.
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 368
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu
Laura Markham „Ramūs tėvai, laimingi vaikai: kaip nustoti šaukti ant savo vaikų ir užmegzti su jais ryšį“
Patinka(0)Nepatinka(0)