Knygų apžvalgos

John Berger „Mes susitinkame čia“

Kai tik pamačiau šią knygą anonsuojamą ir gavusi pasiūlymą ją perskaityti – labai nudžiugau. Man patinka knygos, kuriose įsipina pomirtinio gyvenimo kontekstas ir žvilgsnis į gyvenimą. Paprastai tokiose knygose atsiskleidžia daug labai gražių minčių, prasmingų įžvalgų, kurios padeda susirasti pusiausvyrą čia – šiame gyvenime.
Džonas sutinka mirusią savo mamą Lisabonoje ir gauna neeilinę progą pasišnekėti su ja apie kartu praleistus metus, šeimos santykius, apie mirtį. Verčiant puslapius Džonas sutinka daugiau savo mirusių pažįstamų, brangių, gyvenimui įtaką padariusių žmonių. Prisiminimai, ilgesys, nostalgija – visa tai šiame pasakojime apie gyvenimą ir mirtį. Knygoje nėra sproginėjančio siužeto, tiesiog dialogai, metaforos, simboliai ir labai gražūs sakiniai. Literatūrinė kalba tikrai neeilinė, net nesant dideliam literatūros ekspertui nesunku tai pastebėti. Apie tai, kad tekstas bus išskirtinis byloja ir vertėjos paminėjimas viršelyje. Retai taip būna.
Tai yra graži knyga, pradedant viršeliu baigiant prasmingu turiniu. Kaip bebūtų šią knygą nėra labai lengva suprasti ir būnant visiškai atvirai – kai kurie momentai man taip ir liko migloti, nes minties šuoliai, laiko pokyčiai siužete priverčia įtempti smegenis. Kita vertus aš manau, kad ne visos knygos turi būti aiškios kaip du kart du, jų gal tokia ir misija – kelti klausimus ir rasti atsakymus vėliau. Šioje knygoje nėra pamokslų apie gyvenimą, išrašytų tiesų ir grūmojimo pirštu kaip reikia ar nereikia gyventi, o ganėtinam painiame tekste pamėtytos detalės, kurios kiekvienam savotiškai prasmingos. Skaitant vietomis norėjosi paprasčiau ir aiškiau išreikštų minčių, bet reikia suprasti, kad tai nėra tipinis romanas su labai aiškia potekste ir gyvenimišku moralu.
Šis pasakojimas filosofiškas žvilgsnis į gyvenimą, mirtį, į tuos, kuriuos sutinkame ir ką vieni kitiems paliekame.
Nugarėlė: „Mes susitinkame čia“ – pasakojimai apie susitikimus su mirusiais mylimaisiais, atmintį, nuolatinę kelionę erdvėmis ir laiku. Šioje knygoje gyvieji ir mirusieji susitinka įvairiausiuose pasaulio miestuose – nuo Lisabonos iki Ženevos, nuo Madrido iki Londono ir Krokuvos. Miestų aikštės, upės, senieji pastatai ir rajonai braižo ypatingą žmogiškųjų santykių žemėlapį, kuria iš atminties neištrinamą iki šiol mylimų, bet jau išėjusių artimųjų, mokytojų, meilužių, draugų muziejų. Jo herojai, netikėtai įsiterpdami į gyvųjų pasaulį, veda per atminties miestus, kol žodžiai nebetenka prasmės, kol lieka svaiginamas supratimas: niekas nesibaigia, visa tęsiasi.
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 208
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *