Knygų apžvalgos

Jeanine Cummins „Amerikos purvas“

Nors stengiuosi gyvenime užimti taikias pozicijas, nešvaistyti energijos nesibaigiančioms diskusijoms, po kurių kiekvienas liks su savo nuomone, tik dar susipykę, bet, kas liečia knygas, kai tik pamatau dvi stovyklas, kurioje vieni pliekiasi, kad knyga super, o opozicinė nuomonė šaukia, kad mest knygą pro langą, na aš negaliu likti be savo nuomonės. Turiu imti ir perskaityti.
Lidijos gyvenimas apsiverčia, kai dėl savo vyro žurnalistinio tyrimo, patenka į kartelio nemalonę. Vienintelė viltis išsaugoti normalų ir saugų gyvenimą – pabėgti į JAV. Lidijos ir jos sūnaus kelionė pilna smurto, baimės, rizikos ir visko vainikuojančio tikėjimo, kad pasiekę JAV jie pagaliau galės gyventi oriai ir nesigręžioti per petį. Keliaudami jie sutinka daugiau migrantų ir išgirsta dar daugiau kraują stingdančių istorijų apie sužalotus ir nužudytus artimuosius, išdraskytas šeimas. Duodama žodį sau, nepasitikėti niekuo, Lidija vis tiek užmezga draugystes su kitais migrantais, jausmas, kad jie visi kovoja dėl to paties, ją įkvepia gyvenimui. Lidijos ir jos sūnaus kelią į saugią ateitį, perskrodžia prisiminimai apie praeitį, kadaise gyventą gyvenimą ir suvokimas, kad tai niekada nebegrįš. Jie ir jų gyvenimas pasikeitė amžiams.
Knyga kupina dinamikos, veiksmo, blogio alsavimo į nugarą, tačiau skaitant kažkodėl nejutau tos įtampos. Nebuvo to jausmo, kad nereikia nieko, tik knygos. Temos paliestos iš ties aktualios, požiūris į migrantus daugiau yra bendrinis, bet išties kiekvienas jų, ko gero turi istoriją, dėl ko ir nuo ko bėga, tai ir buvo autorės siekis, atskleisti jų asmenybes, skaudžią patirtį ir pajudinti skaitytojų supratingumą, empatiją.
Yra toks kritikų ir skaitytojų segmentas, kurie, kritikuoja visą literatūrą, gal tik apeidami klasiką. Tai šios knygos achilo kulnas yra autorė, kuriai anot kritikų, pritrūksta suvokimo, patirties. Vėl gi, tai nėra tiriamosios žurnalistikos veikalas, tai grožinis kūrinys, kuriame faktai pinasi su autorės fantazija, jausmais ir jos idėjine žinute. Manau kiekvieną kūrinį reikia vertinti jo žanre ir iš romano neverta tikėtis enciklopedijos.
Apibendrinant man knyga patiko, įsiminė, nors ir ramiai miegojau naktimis, širdį palietė skaudžios migrantų patirtys ir slypintis suvokimas, kad jose didelė dalis yra tiesos ir tikrovės.
Metai: 2020
Puslapių skaičius: 520
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

 

Patinka(1)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *