Knyga – galiūnas, tiek turinio prasme, tiek savo apimtimi, bei stilistika. Visų pirma ką norisi pasakyti, tai, kad norint suprasti šią knygą, teks jai atiduoti nemažai ramaus laiko ir koncentruoto dėmesio. Knygos siužetas skrieja per skirtingas epochas, laikmečius, sutinkama begalė veikėjų, vieni iš jų kuria lemiamą vaidmenį, kiti epizodiniai.
Savo gyvenimo istoriją pasakoja Adrianas Ardevolis. Likimas nulėmė jam gimti šeimoje, kurioje buvo aukštinami pasiekimai, tėvo begalinis noras pasididžiuoti savo sūnumi virsdavo prievarta mokytis užsienio kalbas, kvailai demonstruoti savo pasiekimus garbingų svečių akivaizdoje, o su motina santykiai taip pat buvo persmelkti šaltumo. Ryškiausias Adriano vaikystės momentas tėvo pamišimas kolekcionuoti antikvarą, brangius daiktus, kurių įsigijimas dažnai būdavo paženklintas melu, apgaule, prievarta. Vienas iš tokių daiktų, saugojamas įspūdingos namų bibliotekos seife, XVIII a. smuikas. Smuiko kilmė, jo kelionė iš rankų į rankas suteptas krauju ir ašarom yra tarsi atskira siužeto linija, kuri artimai siejasi su Adriano šeima ir simbolizuoja žmonių begalinį gobšumą.
Knygoje narpliojamos šeimos santykių temos, žmogaus prigimties, kaltės ir atsakomybės. Nuodugniai atskleidžiama sudėtinga Adriano ir jo draugo Bernato draugystė. Draugai nuo vaikystės, tačiau santykiai persmelkti tiek konkurencijos, tiek geranoriškumo, tiek pavydo, tiek susitaikymo su lemtimi.
Visas šis pasakojimas tarsi duoklė Adriano mylimajai Sarai, ganėtinai sudėtinga ir tragiška meilės istorija, paženklinta skaudulių, išsiskyrimo. Būtent Sara buvo tas žmogus, kuris suteikė impulsą Adrianui kritiškiau pažvelgti į savo šeimą, moralę, vertybes.
Ši knyga – daugiasluoksnis pasakojimas, kuris turi sąsajas, bet jų reikia paieškoti. Net neabejoju, kad imantis jos antrą, trečią kartą, atsiskleistų vis naujos detalės ir prasmės. Man skaityti ją buvo ganėtinai sudėtinga, nes praleidus tam tikrus taškus, pasakojimas tampa per painus, todėl labai svarbu skaityti susikaupus ir orientuojantis į kokybę. Dažniausiai renkuosi šiek tiek paprastesnio kalibro knygas, tačiau, laikas nuo laiko, tikrai reikia pamankštinti smegenis ir šis kūrinys tam labai tinkamas.
Nugarėlė: Amžių nugyvenusio ir nepagydomos ligos paliesto žmogaus prisiminimuose atgimsta ankstyvos vaikystės vaizdiniai. Paslaptinga biblioteka, rūstaus tėvo kabinetas, rankraščiai, antikvarinių prekių parduotuvė, senovinės knygos ir neįkainojamas XVIII amžiaus smuikas. Tačiau Adriano Ardevolio prisiminimai neapsiriboja vien tik pokario Barselona. Jis seka visą savo giminės istoriją ir žingsnis po žingsnio atranda, kad ji yra paženklinta blogio prisilietimo. Keliaudami kartu su herojumi per istorines Europos epochas bei laikmečius, sužinome, kad blogis yra įleidęs šaknis į žmogiškąją prigimtį.
Metai: 2016
Puslapių skaičius: 784
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

