Knygų apžvalgos

Heather Morris „Aušvico tatuiruotojas“

Kai pamačiau šią knygą anonsuojamą jau tada norėjau griebti ir skaityti. Tikrai nesu tas žmogus, kuris būtų ypatingai daug visko perskaičius holokausto tema, tačiau ši tema liečianti istoriją, formuojanti tam tikras nuostatas, bei psichloginius aspektus, tokius kaip kolektyvinė atmintis, yra tikrai verta dėmesio norint suprasti kartų skirtumus, tam tikrus žmonių polinkius ir savivoką.
Kiek pamenu daugumą knygų šia tema yra paremta realiais faktais ir individualiomis istorijomis. Logiška, nes vykstant tokiems siaubams, tikrai nereikia papildomai daug fantazuoti, norint sujaudinti, sukrėsti skaitytoją. Šioje knygoje pasakojama Leilo istorija. Leilas yra žydas, gyvenantis Slovakijoje. Intelektualus jaunuolis patenka į koncentracijos stovyklą. Būdamas joje, greitai supranta, kad dirbdamas lauko darbus, fiziškai išsekęs ilgai netvers, todėl bando saugoti save ir surasti ne tokio alinančio darbo. Susiklosčius palankiomis aplinkybėmis, jis gauna tatuiruotojo darbą. Šis darbas nors ir nereikalaujantis didelių fizinių resursų, emociškai sunkus: matyti iš arti kurie žmonės turės šansus išgyventi, kurie iškart pasmerkti mirti, badyti skaičius ant senukų, moterų, net vaikų rankų. Atrodo eilinę darbo dieną, bjaurojant rankas, Leilas pamato merginą, kurią akimirksniu įsimyli. Negalėdamas jos pamiršti Leilas ją suranda, užmezga ryšį, rūpinasi ja, kol galų gale jausmai tampa abipusiai ir jauni žmonės būdami beviltiškoje padėtyje sugeba išsaugoti viltį išgyventi ir tikėti, kad visa tai vieną dieną baigsis.
Šioje knygoje daug koncentracijos stovyklos kasdienybės, įvairių veikėjų ir jų gyvenimo istorijų, išgyvenimo ir beprasmių mirčių. Leilas ne tik rūpinosi savimi ir savo mylima mergina, bet užmezgęs ryšius su pašaliniais sugebėjo gauti reikiamų daiktų kitiems žmonėms, išsaugoti gyvybes. Tai dar kartą įrodo, kad žmogiškumas yra aukščiau už neapykantą ir smurtą.
Ši knyga pasakojanti apie žiaurų laikotarpį, vis tiek savyje turinti šviesos, kad net žiauriausios dienos baigiasi. Pasakojimas paremtas tikra istorija, knygos pabaigoje yra fotografijos, informacija kaip buvo ši knyga rašoma. Visa tai man dar labiau sustiprino įspūdį.
Apibendrinant, tai verta laiko knyga, kurioje esmė ne žiaurumas, o viltis ir siekis išgyventi, tačiau kaip bebūtų, labai sunku širdyje suvokiant, kaip ši patirtis sužalojo šiuos jaunus žmones. Užgijus kūno randams, klausimas ar sielos randai galėjo kada nors užgyti.
Nugarėlė: Leilas Sokolovas – žavingas, puikiai apsirengęs, merginų dėmesį traukiantis jaunuolis. Taip pat jis ir žydas. 1942 metais iš Slovakijos į Aušvicą išvežtas Leilas išsiskiria iš kitų likimo draugų net tik dailia išvaizda, bet ir užsienio kalbų žiniomis. Keliomis kalbomis kalbantis Leilas paskiriamas dirbti Tätowierer – tatuiruotoju, ženklinančiu koncentracijos stovyklon patekusius nelaimėlius naujais vardais tapsiančiais numeriais.
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 256
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(2)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *