Knygų apžvalgos

Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“

Apie šią knygą nuolat girdėdavau puikius atsiliepimus. Nors knyga nėra iš naujienų lentynėlės, bet vis tiek yra labai skaitoma. Tiesa, man taip susiklostė, kad pirmiausiai pamačiau knygos ekranizaciją ir tik po to perskaičiau knygą. Nerekomenduočiau taip daryti, nes skaitant knygą, jau yra aiškūs siužeto posūkiai ir dėl to knyga praranda dalį žavesio. Kaip bebūtų filmas man taip pat labai patiko, pabaigiau žiūrėt jį su varvančia nuo ašarų nosim.
Uvei beveik šešiašdešimt ir jis pagarsėjęs bambeklis. Jam viskas negerai – jaunimas neatsakingas, parduotuvėje blogai paskaičiuoja, kaimynystėje idiotai. Kur dursi – ten pataikysi į problemą. Uvei viskas turi būti sustyguota, sutartos tvarkos būtina laikytis visiems. Kiekvieną dieną Uvė skrupulingai tikrina kvartalą ar visi automobiliai tvarkingai sustatyti, ar dviračiai laikomi savo vietose. Ir tai jis daro metai iš metų, ištisais dešimtmečiais.
Vieni žmones Uvę toleruoja, kiti laiko bepročiu ir nevengia įsivelti į konfliktus. Vieną dieną į kaimynystėje esantį namą atsikrausto naujakuriai. Uvės ir jų pažintis prasideda nuo eilinio Uvės pabumbėjimo, kad kaimynai dorai nemoka pasistatyti automobilio su priekaba, neapsikentęs jis pats pastato automobilį. Naujieji kaimynai bando susidraugauti su Uve, reguliariai jį pavaišindami maistu, bei paprašydami pagalbos. Nors ir labai nenorėdamas Uvė pamažu naujakurius įsileidžia į savo gyvenimą.
Visgi Uvė ne šiaip sau yra toks, koks yra. Gyvenimas jo nelepino, kuo toliau tuo daugiau liūdesio ir vidinio pykčio priežasčių sužino skaitytojas. Uvės gyvenimas ne grūdino jį, o tiesiog daužė. Nepaisant to jis sugebėjo išlikti stiprus, nors ir labai savotiškas. Akimirkomis Uvės gerumas tirpino širdį, nors daugiau mažiau jis ciniškas. Bet man patiko ir tas cinizmas.
Knyga išties yra labai gera, o tas gerumas slypi, kaip autorius sugretina patirtus išgyvenimus su kasdienybės įpročiais, puikiai atskleidžia kiek daug kasdienybės detalėse slypi mūsų išgyventų praeities traumų. Knyga tiesiog tirpo rankose, o baigiau skaityti knygą, taip kaip ir pažiūrėjus filmą – su varvančia nuo ašarų nosimi.
Metai: 2021 (2014)
Puslapių skaičius: 328
Knyga: nuosava
Vertinimas: 5/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

 

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *