Knygų apžvalgos

Elena Ferrante „Apie tuos, kurie pabėga, ir tuos, kurie lieka“

Aš sakau: Pastarosiomis savaitėmis gyvenu istorijoje apie Lilos ir Elenos draugystę, Neapolio neramumuose ir itališkose aistrose.
Perskaičius trečią dalį dar labiau pamėgau šią istoriją, kiekviena dalis mano nuomone turi pagrindinę mintį. Pirmoji dalis man buvo apie šeimas, jų tarpusavio ryšius, Neapolio aplinką, tame kontekste buvo pradėta pasakoti ir dviejų moterų draugystės pradžia. Antroji dalis buvo apie socialinio identiteto paieškas, romantinius santykius, apie skubotus sprendimus, klaidas. Apie draugystę, kurioje buvo daug koncentruojamasi į save, bet mažai į šalia esantį. Trečia dalis – apie moters padėtį visuomenėje, šeimoje, darbo revoliucijas. Šioje dalyje ypač nesaugus ir neramus Neapolis, vieni pasitraukia į revoliucijas, kiti kuria šeimas. Atskleidžiamos istorijos kuomet gražios vestuves virsta į pragarą santuokoje: smurtą, neištikimybę. Elenos gyvenimas tarsi dėliojasi gražiai, bet jame nėra laimės, išorinis spindesys, tačiau nesugebėjimas būti ten, kur yra, jausmai kitam vyrui darko santuoką. Lila pradedanti gyvenimą nuo nulio, ima skleistis naujoje srityje.
Šioje dalyje man labai patiko kaip autorė nagrinėja šeimą, santykius joje, buvimą su vaikais. Įdomu skaityti apie santykių virsmą tarp Elenos ir jos mamos, nes suaugę mes išties pradedam matyti tėvus ne tik kaip žmones, kurie mus užaugino, bet pažinti juos kaip asmenybes. Man pasirodė, kad kiek daugokai dėmesio skirta revoliucijai, bet natūralu, nes tai turi įtaką veikėjų charakteriams, sprendimams, bet aš kadangi nesu „revoliucijų žmogus“, tai man nebuvo įdomiausia dalis.
Man labai patinka, kad autorė geba sukurti realumo įspūdį, skaitai tarsi apie pažįstamus žmones. Nėra gerųjų ir blogųjų veikėjų, bet kuris veikėjas gali pasikeisti, priimti prastą sprendimą, o tas, kurį tarsi nurašei, pasielgti žmogiškai.
Šiuo metu užbaiginėju ketvirtą dalį ir jau darosi truputį liūdna, kad ši istorija baigsis.
Knygos nugarėlė sako: Elena ir Lila, kurių istoriją skaitytojai sekė dalyse „Nuostabioji draugė“ ir „Naujoji pavardė“, dabar jau moterys. Ir tapo jomis labai anksti: Lila ištekėjo vos šešiolikos, susilaukė vaikelio, metė vyrą bei turtus ir dabar dirba itin sunkų, alinantį darbą; Elena paliko kvartalą, baigė mokslus Pizos universitete ir išleido romaną, kuris sulaukė didžiulio pasisekimo ir atvėrė jai duris į pasiturinčių intelektualų sluoksnius. Jos abi veržėsi iš gniuždančio skurdo, tamsumo, nepaklusdamos likimui ir sustabarėjusioms kvartalo nuostatoms.
Metai: 2018
Puslapių skaičius: 400
Knyga: elektroninė
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *