Knygų apžvalgos

Edward St Aubyn „Patrikas Melrouzas“

Mane kartais lanko knygišką intuicija, kažkaip žiūrėjau aš į šią knygą, į jos anotaciją nugarėlėje ir lankė mane dvejonės. Man iškart patiko sprendimas trilogiją pateikti vienoje knygoje, na įvertinus tai, kad ši knyga talpinanti tris dalis nėra labai stora, tai trys knygos po maždaug šimtą penkiasdešimt puslapių būtų tiesiog keista. Kaip bebūtų gerai kai viską perskaitai čia ir dabar, ir nereikia rymoti bei medžioti knygų serijų.
Ši istorija apie Melrouzų šeimą. Patrikas Melrouzas gyvena aristokratų šeimoje, tik deja, aristokratai yra pasiekę moralinį dugną. Jo tėvas despotas, o motina alkoholikė. Šeimos draugai snobų snobai, vyrauja apkalbos, pašaipos, emocinis žiaurumas. Pirma dalis apie tai ir pasakoja – Patriko vaikystę ir emocinį foną. Antroje dalyje Patrikui kiek per dvidešimt, jo gyvenime keisti santykiai, narkotikai, snobizmas ir cinizmas. Trečioje dalyje Patrikas pasiekęs brandų amžių reflektuoja apie savo gyvenimo patirtį, šeimą, santykius.
Tai savotiškai liūdna ir kraupi knyga, pasakojanti apie traumuojančią patirtį, nemeilę šeimoje, toksiškus santykius bei kaip, tai naikina žmogų, kokios vertybinės nuostatos formuojasi. Knygoje nemažai ironijos, absurdo, bet didelės šypsenos tai nekėlė, nes vis sukosi kažkur mintis, kad tai vyksta kažkur šalia, gražūs ir prabangūs namai, o už jų sienų daužomi gyvenimai.
Skaitant man patiko knygos idėja, pasakojimas apie sulaužytą žmogų, apie psichologines duobes, aristokratijos ydas ir tuštybę, tačiau kažkiek vargino veikėjų gausa, nesibaigiantys dialogai, per kuriuos daug kalbama, bet nieko nepasakoma. Nors galiu suprasti jog tai buvo tos tuštybės simbolis, tačiau mano skoniui norėjosi daugiau refleksijos iš Patriko pusės, daugiau veiksmo. Na vienas tų atvejų kai buvo ir labai patinkančių dalykų, ir erzinančių. Labai daug informacijos apie narkotikus, haliucinacijų aprašymų, tačiau kaip kam – vieniems skaitytojams tikėtina, kad visko bus tiek, kiek reikia, o man asmeniškai pritrūko balanso.
Tai viena tų knygų, kurią perskaitai ir supranti, kad gerai kur mūsų nėra. Kuklesni namai, bet ramesnė kasdienybė, neįtakingi draugai – nuoširdesni pokalbiai, o giliai širdy suvoki, kad kiek turi tiek pakanka.
Nugarėlė: Šioje trilogijoje Edwardas St Aubynas meistriškai atveria amoralios, snobiškos, godulio ir žiaurumo kamuojamos dekadentiškos britų aristokratijos pasaulį ir jame augusio vienišo jaunuolio gyvenimo kelią. Preciziškai tiksliai analizuoja esmines problemas, kurias išgyvena šiuolaikinis žmogus: emocinės sveikatos sutrikimus, psichologinį smurtą, seksualinį išnaudojimą, priklausomybę nuo narkotikų ir alkoholio.
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 448
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 3/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *