Knygų apžvalgos

Deborah Feldman „Neortodoksiška“

Nesu labai didelė biografijų skaitytoja ir žinovė, bet dalį populiariausių biografijų esu skaičiusi. „Neortodoksiška“ visada buvo mano wish list‘e, bet kažkaip neskubėjau imtis jos. Vieni atsiliepimai buvo labai teigiami, kiti kritiški, tai šiek tiek ir dvejonės lankė.
Knyga – autobiografinė apie uždarą ir pasaulietišką gyvenimą skeptiškai vertinančią Satmaro chasidų bendruomenę. Moterų didžiausias tikslas šioje bendruomenėje – reprodukcija. Ankstyva santuoka ir kuo didesnis vaikų skaičius. Išsilavinimas, karjera, įprastos pramogos yra draudžiamos ir niekinamos, tačiau Deborah nuo pat vaikystės jautė pasipriešinimą visom šioms su sveiku protu prasilenkiančioms taisyklėms. Šie papročiai žalojantys tiek psichiškai, tiek fiziškai priverčia vis labiau kvestionuoti viso to prasmę. Jaunos merginos sąmoningumas tampa ir sunkumu, bet taip pat ir išsilaisvinimu. Pasipriešinimas šeimai, tradicijoms be galo sunkus išbandymas, bet kartu ir atvedantis į laisvę ir saugumą.
Knygoje aprašyti papročiai, nuostatos išties stebina, kaip gali vykti tokie brutalūs dalykai. Bendruomenės moterims negalima skaityti knygų bei siekti išsilavinimo, santuoka sudaroma šeimų susitarimo pagrindu, į intymų poros gyvenimą kišasi visa bendruomenė, o dalis žiaurių nusikaltimų bendruomenės viduje lieka neišviešinami. Privaloma nusikirpti plaukus, nešioti peruką, griežtas požiūris į aprangą, kuris kertasi su elementariu patogumu.
Man knyga skaitėsi ganėtinai nuobodžiai, nors pati idėja jos labai įdomi ir patraukli. Mano skoniui kiek ištęsta pradžia, o nuo ten, kur man asmeniškai pasidarė įdomu, viskas buvo prasukta greituoju būdu. Skaičiau knygą labai ilgai, visgi šios knygos pamatinė idėja patrauklesnė nei pats išpildymas ir atskleidimas puslapiuose.
Metai: 2020
Puslapių skaičius: 352
Knyga: nuosava
Vertinimas: 3/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *