Knygų apžvalgos

Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson „Protingas vaikas: 12 būdų, kaip šeimoje užauginti laimingą vaiką“

Pastaruoju metu esu kiek pristabdžiusi su literatūra tėvams, nes viskas maždaug atrodo taip: tėvai ieško auklėjimo formulės, kuri veiktų, literatūra žada kažkokią kryptį išsprendžiančią problemas, bet praktikoje kažkaip neveikia, arba suveikia labai momentiškai iki sekančios akistatos su toddlerio kaprizu/poreikiu/ribos tikrinimu. Aš jau seniai esu priėjusi prie išvados, kad vaikai testuojasi kaip veikia šis pasaulis ir jų genetikoje yra eiti paribiais tiek psichologine, tiek fizine prasme, o tėvų misija parodyti koks šis pasaulis, sužiūrint saugumą, bet kartais tiesiog turi atlaikyti didelį pasipriešinimą ir trimečio „ne“, kuri išgirsta visas rajonas. Taip yra. Ir tai normalu.
Pradžioje buvau susidomėjusi knygomis psichologine puse aiškinančias vaikų elgesį, bet keletas populiarių metodų taip neveikė praktikoje, kad supratau, jog daug knygų nors neva yra praktinės, pasirodo esančios visiškai žalia teorija, ištestuota nebent su hipotetiniais vaikais. Ši knyga vaikų elgesį grindžia neurologiniu požiūriu ir bando išaiškinti ribinio elgesio priežastis pagal tai, kaip dirba smegenys. Man tame žymiai daugiau racionalumo nei „nesakykit vaikams ne“ teorijose.
Knygoje pasakojama apie tai kaip veikia smegenų pusrutuliai, kodėl yra ypatingai svarbu daug kalbėtis su vaikais apie patiriamas emocijas ir jiems patiems viską kuo tiksliau perteikti, nuolat prisiminti ir priminti tam tikras situacijas ir kaip jose elgtis, kaip geriau sutelkti dėmesį, ugdyti refleksyvųjį dėmesį. Daug dėmesio skirta „darnioms smegenims“, nes kai vaikas jaučiasi tvirtai, organiškai žymiai sumažėja situacijų, kuomet norisi prasmegti kiaurai žemę dėl vaiko elgesio ir emocijų. Autoriai skatina bendradarbiavimą su vaiku, nes būtent taip ugdosi vaiko smegenys, o tam bendradarbiavimui būtinas emocinis ryšys. Knyga, mano nuomone, neprieštarauja švelnios/prieraišios tėvystės principams, bet į tai žvelgia labiau loginiu požiūriu, nei emocija.
Ši knyga yra gera, naudinga, bet skaitosi sunkiai, nes labiau primena vadovėlį – daug lentelių, schemų, todėl pačiam skaitytojui reikia sutelkti nemažai dėmesio. Man asmeniškai dabar on top yra vaiko sąmoningumo ugdymas, mokyti atpažinti situacijas, emocijas, skatinti sugebėjimą nurimti ir pačiam valdyti situaciją bei emocijas kiek įmanoma. Aš manau, kad tokie įgūdžiai ateina su laiku, bet jų reikia mokyti. Būtent apie tai ir yra ši knyga.
Metai: 2016
Puslapių skaičius: 200
Knyga: nuosava
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *