Knygų apžvalgos

Dalia Smagurauskaitė „Madraso deimantas“

Visiškai neplanuotai gavosi, kad pastaruoju metu nieko neperskaičiau iš lietuviškos padangės kūrėjų. Iš tiesų tai jau pakankamai ilgą laiką lietuvių kūrybą laikau atsigavusia. Baigėsi tie laikai kai rašydavo apie sodžius, pagaliau knygų temos tapo aktualios ir suprantamos daugumai. Kai gavau pasiūlymą paskaityti šią knygą – labai nekantravau, nes šiaip nesu prisiekusi nuotykių literatūros skaitytoja ir tai buvo kažkas naujo mano skaitymo repertuare.
Knyga pradedama pasakojimu apie Indiją, Madraso deimanto kilmę ir legendas. Kaip jis keliavo iš rankų į rankas. Netrukus veiksmas persikelia į šiuos laikus, deimantas vis dar nemažiau geidžiamas ir norinčių jį priglausti tikrai ne vienas. Veiksmas gana spartus, skaitant reikia atidžiai sekti. Man ši knyga patiko, nes jutau ne tik pasakojimą apie deimantą, bet ir potekstę, apie žmonių amžiną gobšumą, kuris pamina draugystes, atima ramybę.
Aš mėgstu koncentruotus pasakojimus, kurie neišsiplečia į šimtus puslapių, tačiau skaitant šią knygą keletą kartų buvau užbuksavus ir supratau kodėl. Knyga suskirstyta į keletą atskirų dalių, kurios prasideda nauju laiku, naujoje vietoje ir su naujais veikėjais, tai gaunasi, kad vėl kaip ir naujas susipažinimas su siužetu. Man gal būtų patikęs labiau vientisesnis pasakojimas, be tokio stipraus atotrūkio, bet čia skonio reikalas, gal kažkam būtent tokia struktūra patiks. Pabaiga man labai patiko, nes viskas užbaigta aiškiai, bet skaitant ją nuspėti sunku. Sakyčiau aukso viduriukas.
Pastebėjau iš savo skaitymo patirties, kad ilgainiui skaitomos knygos tampa panašios – panaši stilistika, artimi vienas kitam siužetai, net ir potekstės supanašėja, todėl manau yra pakankamai svarbu neapkerpėti ir įsipūsti naujų vėjų.
Už tai, kad mano skaitymo patirtis turtina, esu dėkinga „Baltų lankų“ leidyklai.
Nugarėlė: 1701–ieji. Indija.
Madraso gubernatorius Tomas Pitas – aistringas brangiųjų akmenų žinovas. Jo uoslė vertingam grobiui tiesiog stulbinama. Todėl, vos išvydęs prekeivio Džamčando iš suskretusios nosinės išvyniojamą deimantą, jis žino: ši brangenybė verta didžiausių pinigų ir rizikos. Pitas net neabejoja: jis privaląs įsigyti ir slapčia pargabenti deimantą į Angliją. Tai taps jo turtų ir šlovės garantu. Tačiau gubernatorius net nenutuokia, kokias nelaimes neša šis prakeiksmo paženklintas neregėto grožio akmuo.
2011–ieji. Europa.
Adelė, jauna ir ryžtinga meno ekspertė, atvyksta į deimantų sostinę Antverpeną vedama vieno vienintelio tikslo: pavogti ilgus metus slėptą, legendomis apipintą brangakmenį. Iki kruopščiai rengto plano atomazgos liko vos kelios dienos, o paskui – kartu su mylimuoju į bekraštį pasaulį. Tačiau ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip tikėtasi. Iki taip trokštamo nerūpestingo gyvenimo Adelei teks pereiti ugnį ir vandenį: jos pėdomis seka ne tik kerštingi bendrai, bet ir kruvina deimanto praeitis.
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 240
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 4/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(1)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *