Perskaitytos knygos

Kate Elizabeth Russel „Tamsi Vanesa“

Tiek knygos vizualas, tiek anotacija, galų gale, net pats pavadinimas išduoda, kad tai tamsių emocijų knyga. Man patinka stiprios, emociškai supurtančios knygos. Keletą pastarųjų metų mane labai domina, bei paveikia feminizmo temos, moterų teisių tematika. Labai norėjau perskaityti šią knygą, o skaitydama tiesiog negalėjau atsitraukti.
Vanesa penkiolikmetė mergina patekusi į prestižinę Brouviko mokyklą. Mokykla, turėjusi tapti tramplynu į gerą ateitį, tampa keliu į emocinę pražūtį. Mergina ten nesijaučia gerai, nepritampa prie bendraamžių, neturi didelio intereso mokslams, veikloms, tačiau mėgsta literatūrą, rašyti poeziją. Būtent tai ją suartina su literatūros mokytoju Džeikobu Streinu. Jai penkiolika, jam keturiasdešimt dveji, bendravimas vis familiarėja, kol ima peržengti padorumo ribas.
Emocinė priklausomybė, psichologinės manipuliacijos, seksualinis ryšys, išnaudojimas, pedofilija – patys baisiausi ir purviniausi dalykai. Skaitant šia knyga darosi baisu ir šiurpu, kaip galima be skrupulų naudotis jaunos merginos psichika ir kūnu, dar labiau baisu kaip ji visame tame mato prasmę.
Istorija pasakojama dvejomis linijomis, kuomet Vanesa yra penkiolikos, kaip ji užmezga santykius su mokytoju, o kita – kuomet jai trisdešimt dveji, o Streinui yra pareiškiami kaltinimai seksualiniu išnaudojimu. Skaitytojas nuo pat pirmų puslapių pajaučia kokia sudėtinga, sužalota, iliuzijoje gyvenanti Vanesa, o ryškėjant santykių detalėms, aplinkybėms darosi vis klampiau. Tai knyga apie emocinę traumą, liguistą psichiką, amoralumą, institucinį abejingumą ir tabu temą, kurios kaina sulaužytas gyvenimas.
Knyga nėra literatūriškai įmantri, be literatūrinių vingrybių, nutylėtų poteksčių, priešingai ji yra skaudžiai atvira, apnuoginanti visuomenes ydas, detaliai atskleidžianti seksualinį išnaudojimą. Skaičiau ir net neįsivaizdavau kokia galėtų būti šios knygos pabaiga, bijojau per ne lyg optimistiško užbaigimo, bet mano galva, viskas nuo pat pradžių iki pabaigos gana organiška ir logiška.
Man knyga paliko gilų įspūdį, tikrai įstrigo į atmintį ilgam. Stipri, tamsi, slogi, bet verta ją perskaityti, tam, kad turėti platesnio konteksto suvokimą apie seksualinį smurtą ir pagaliau baigti jį menkinti.
Metai: 2021
Puslapių skaičius: 480
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 5/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(1)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *