Knygų apžvalgos

Zeruya Shalev „Skausmas“

Pro mano rankas praėjo antroji Zeruya Shalev knyga. Manau, kad braižas iš ties panašus, tik skiriasi pasakojimo aplinkybės, veikėjų portretai, tačiau autorė itin daug skiria dėmesio žmogiškajai prigimčiai, psichologiniams išbandymams.
Šį kartą pasakojama apie šeimą, kuri išgyvena kritinį laiką. Irisė teroristinio išpuolio auka, kuri buvo sužeista ne tik fiziškai, bet ir dvasiškai, paskutinius dešimt metų, gyveno mintyse vis klausdama, kodėl taip nutiko, už ką, kas būtų, jei tą lemtingą rytą būtų pasielgus kitaip – išvažiavusi anksčiau ar vėliau, nevežusi vaikų į mokyklą, ar pasirinkus kitą maršrutą. Irisės vyras taip pat jaučia kaltę dėl lemtingosios dienos, nes turėjęs vežti vaikus pats, to paprašė žmonos, tačiau nepaisant šios kaltės, per daugelį metų sutuoktiniai nutolo vienas nuo kito, gerai nebesupranta vienas kito jausmų, ima dažniau konfliktuoti. Irisės ir dukros santykiai taip pat atrodo komplikuoti, dukra gyvendama atskirai pasiduoda vyriškio įtakai, pradeda elgtis nederamai, o mama tarsi nori ją gelbėti, o kaip žinia, per prievartą niekas nenori būti išgelbėtas, todėl kyla dar daugiau įtampos ir konfliktų. Negana to pasirodo buvęs mylimasis su kuriuo praeityje visi taškai ant i nebuvo sudėti.
Tai besidraskančios moters istorija. Niekaip nepaleidžianti praeities, nerandanti ramybės dabartyje ir bijanti ateities. Mėgstantiems nagrinėti šeimos santykius, čia tikrai bus ką veikti. Irisės ir jos buvusio mylimojo susitikimas man buvo įdomiausia dalis, nes būtent ji, mano galva, atskleidžia esminę mūsų egzistencijos problemą, tai nenusakomą trauką galimybėms nugyventi alternatyvų gyvenimą, kuris buvo netektas. Vėl galėdama būti šalia savo pirmosios meilės Eitano, ji turi griauti esamą šeimą, bet klausimas kiek tos šeimos belikę, galų gale ir Eitanas suaugęs žmogus, o ne be jaunuolis iš jaunystės laikų.
Šie pasirinkimai vyksta ne tik knygose, bet ir realiuose gyvenimuose. Galbūt kažkoks gyvenimo visažinis ekspertas galėtų atsakyti vienareikšmiškai į šį klausimą, bet aš vienos tiesos nematau tokiose situacijose, todėl man patinka skaityti ir stebėti, kaip yra priimami vienokie ar kitokie sprendimai. Irisės sprendimas buvo tarsi kelionė ir naujas žvilgsnis į savo gyvenimą, prioritetai ir tikrųjų atsakymų radimas.
Aš šią knygą skaičiau bangomis. Gal ne visai turinys, o ir gyvenimo ritmai padarė savo, kad ne visuomet turėjau reguliaraus laiko knygai. Pradžioje įkritau į šią knygą, bet į pabaigą skaičiau sunkiau, atrodė, kad veikėjai tarsi atitolsta nuo gyvenimo realijų ir labiau gilinasi į savo vidų, atsiranda prasmingų simbolių. Manau, kad į pabaigą knyga tampa labiau filosofiškesnė ir man išties reikėjo daugiau sukaupto dėmesio.
Tai emociškai sunki, bet vertinga knyga, kurią skaitant nebuvo lengva suprasti Irisę ir jos pasirinkimus, tačiau tokios knygos moko tolerancijos ir suvokimo, kad gyvenime yra daug kelių ir nei vieno universalaus visiems.
Nugarėlė: Praėjo dešimt metų nuo teroristinio išpuolio, per kurį Irisė buvo sunkiai sužeista. Vis dėlto moterį kamuoja ne tik fizinės kančios. Netikėtai į jos gyvenimą sugrįžta jaunystės dienų mylimasis Eitanas. Jo pasirodymas pažadina giliai viduje tūnojusias nuoskaudas dėl nutrūkusių santykių, kartu priversdamas atgimti ir niekur nedingusius jausmus.
Nors Irisė – sėkminga mokyklos direktorė, jos gyvenimas labiau primena pilkšvą ir netikusią tikrojo gyvenimo klastotę. Jos ir vyro santykiai prigesę, o su vaikais beveik nerandama ryšio. Gal tai nulėmė skausminga pirmosios meilės baigtis, apkartinusi Irisės gyvenimą, o gal vėliau įvykęs išpuolis, ilgam prirakinęs ją prie lovos ir atėmęs iš šeimos motiną ir žmoną. Šiaip ar taip, šiai santuokai, regis, nebuvo lemta patirti pilnatvės. Netikėtai sutiktas Eitanas priverčia moterį blaškytis tarp pareigos šeimai ir troškimo būti su mylimuoju. Viskas apvirsta aukštyn kojomis, paaiškėjus, jog, išvykusi į Tel Avivą pradėti savarankiško gyvenimo, dukra patenka į bėdą. Irisei tenka apsispręsti, kas svarbiau: iš naujo atrasta jaunystės meilė ar jos dukros gerovė?
Metai: 2019
Puslapių skaičius: 384
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 3/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *