Knygų apžvalgos

Zeruya Shalev „Meilės gyvenimas“

Mano akys visada užkliūna už juodų knygų viršelių. Nemanau, kad tai šimtaprocentinė taisyklė, bet juoduma viršelyje labai dažnai atveda į dar juodesnius pasakojimus. Ši knyga patvirtino mano pastebėjimą dar kartą.
Istorija yra pasakojama apie moterį vardu Jaara. Jaaros gyvenimas atrodo stabilus kaip ir įprasta – santuoka, profesinis tobulėjimas, ateityje vaikai, bet viskas labai greitai pasikeičia kai sutinka tėvo draugą Arjė. Jų santykių pradžia neprimena pirmųjų pasimatymų jaudulio ar drugelių plazdėjimų, juos suveda brutali aistra. Santykiams vystantys vis greičiau apie Arjė aiškėja daugiau detalių, koks tai žmogus, kaip tamsiai jis mato pasaulį, o nemoralius veiksmus gali lengvai pateisinti. Moters jausmas šiam vyrui tampa tarsi apsėdimas, vardan jo, ji aukoja santuoką, ateitį, bet nors suprasdama, kad šis vyras nesuteiks jai normalaus, saugaus gyvenimo, negali jam atsispirti. Autorė pasakoja ne tik apie Jaaros ir Arjė ryšį, bet taip pat paliečia jos tėvų gyvenimo istoriją, vaiko netektį šeimoje. Šios knygos veikėjai neurotiški, tamsūs, o visa istorija yra be galo destruktyvi.
Skaitant šią knygą sunku suvokti ko čia daugiau: meilės, keršto ar neapykantos. Realiuose gyvenimuose mes įpratę matyti gražias pažintis, vedančias į nuostabias vestuves, sukurtus jaukius namus su jorkšyro terjeru, kurie laikant bėgant pasipildo kūdikiu, tačiau santuoka ir tarpusavio santykiai turi daugiau spalvų nei rausvos pastelinės. Būtent ši knyga ir yra apie tuos tamsius santuokos atspalvius, apie žalojančią vaikystę ir jos neišlaižytas žaizdas, kurios nenustoja pūliuoti. Kodėl laikui bėgant dingsta pagarba mylimajam, kodėl tas saugus gyvenimas ima smaugti, o jį lengvai įveikia buvimas su žmogumi, kuris stokoja švelnumo, atjautos. Man visi ryškesni šios knygos veikėjai atrodė psichiškai nestabilūs, todėl vargu, ar daug skaitytojų suras sau artimų personažų. Ši knyga skirta yra labiau analizei nei susigretinimui su siužetu.
Knyga nesiskaitė itin lengvai, nes jos siužetas yra emociškai ir sunkus, ir painus, jame daug yra filosofinių momentų, o kuo toliau tuo labiau viskas tampo dar labiau chaotiška. Knygai artėjant prie pabaigos norėjosi didesnio apibrėžtumo. Kaip bebūtų, svarbu šios knygos imtis turint adekvačius lūkesčius. Aš tikėjausi iš šios knygos istorijos artimesnės sau ir savo gyvenimui, bet labai greitai supratau, kad to nebus ir teks nerti į sudėtingų asmenybių ir aplinkybių analizę.
Autorė pasakodama istoriją nevengia emocinio aštrumo, atbaidančio tiesmukumo, kuris tikrai gali ne vieną skaitytoją šokiruoti. Tai nėra knyga, kuri patiks kiekvienam ar kurią būtų galima rekomenduoti kaip saugų skaitinį. Mano nuomone, ši knyga tarsi bando pasakyti, kad už gražių fasadų slypi tamsios sielos ir destruktyvūs žmonės, o pats pasakojimas vieniems bus priimtinas, o kitus galbūt net ir atbaidantis. Nugarėlė: Kai Jaara sutinka Arję, tėvo jaunystės draugą, ją kaipmat patraukia jo ryžtinga, itin herojiška išvaizda. Dėl šio paslaptingo vyro, kuris tarsi įkūnija visa, ko jai trūksta: valią, jėgą, raktą į nepasiekiamą jos tėvų praeitį, moteris apleidžia ją dievinantį sutuoktinį. Fatališkas meilės romanas greitai tampa pražūtinga kančia, kai Jaara suvokia, jog Arjės bruožai yra tiek patrauklūs, kiek ir atgrasūs.
Metai: 2017
Puslapių skaičius: 320
Knyga: gauta iš leidyklos
Vertinimas: 3/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 3 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *