Knygų apžvalgos

Souad „Sudeginta gyva“

Kuomet į rankas papuola knygos apie sudėtingą moterų padėti Arabijos šalyse žinau, kad knyga daugiau mažiau man patiks ir neištiks neskaitadieniai. Ši knyga žadėjo sukrečiančią istoriją, o nedidelė knygos apimtis suponavo apie išgrynintą tekstą ir esmę. Tokias knygas kažkaip būtų keista vertinti per patiko nepatiko prizmę, nes iš esmės tai papasakota žiauri gyvenimo patirtis, bet šį kartą apžvelgsiu kaip tai buvo padaryta: šokiruojančiai, santūriai, perdėtai, o gal kaip tik buvo tobula dermė.
Souad augo viename iš Palestinos kaimų. Merginos akiratis buvo labai siauras: tėvo valdžia, griežti papročiai ir labai daug žiaurių bausmių už tai, kas mūsų pasaulyje visiškai įprasta ir natūralu. Merginos pasaulis siauras ir skurdus, paremtas iškreiptu požiūriu į vyrų valdžią. Knygoje akcentuojama vestuvių svarba, nekaltos nuotakos atidavimas, todėl Soaud vis laukia savo eilės ištekėti. Likimas pakrypsta priešingai nei buvo tikėtasi, mergina patenka į didelę nemalonę ir sulaukia bausmės – yra padegama. Dėka palankių aplinkybių jai suteikta proga pradėti naują gyvenimą Europoje.
Skaityti apie gyvenimą Palestinoje man buvo įdomiausia, nors aprašomi įvykiai žiaurūs ir net momentais absurdiški savo neteisybe. Įpusėjus knygai, joje gausu pasikartojimų, na, o pabaiga man pasirodė ištęsta. Dalykus, kuriuos jautriai buvo galima užbaigti keliomis pastraipomis, jie buvo ištempti į dešimtis puslapių ir jutau, kad skaitau iš mandagumo, nes viskas kaip ir aišku.
Kaip bebūtų knyga skatina pamąstyti, tiek apie žiaurią moterų padėtį, tiek apie naują gyvenimo faktorių – ar išties visą gyvenimą augus su iškreiptomis nuostatomis apie gyvenimą ir save, vieną dieną galima imti ir priimti nauja požiūrį ir juo gyventi. Nors Souad atsidūrė Europoje, ją sužavi čia esanti laisvė, labai didelis klausimas ar ji tą laisvę ir pajaučia.
Anotacija informuoja, kad tai tikra istorija, bet teko matyti internete pasvarstymų, kad daug kas gali būti pritempta, kad tokios knygos yra palankios kursyti politinę nesantaiką ir panašiai. Manau kiekvienas skaitytojas pats atsirinks kiek tame yra išties tikrumo. Aš tikėjausi iš šios knygos daugiau literatūrinio jautrumo, natūralu, kad faktai ir patirtis gyvenimo Palestinoje yra labai žiaurūs, bet knyga man pasirodė toks labiau atpasakojanti žiaurius faktus, nei atspindinti patirtą autorės jausmą ir išgyvenimą.
Metai: 2020 leidimas
Puslapių skaičius: 224
Knyga: nuosava
Vertinimas: 3/5
1 – nieko gero, 2 – jau geriau, 3 – visai gerai, 4 – labai gerai, 5 – nuostabu

Patinka(0)Nepatinka(0)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *